کابل برق

کابل برق

کابل برق برای مصرف های مختلف زیادی تولید می شوند و بازار فروش کابل برق در همین زمینه ها رونق دارد که می توان به کابل برق صنعتی برای انتقال برق سه فاز و یا کابل برق فشار ضعیف که برای انتقال برق تک فاز استفاده می شود اشاره کرد.

پیش تر در مقاله سیم و کابل علاوه بر فروش سیم و کابل مفصل راجع به انواع کابل و کاربرد های آن صحبت کردیم حال در این مقاله سعی داریم به صورت مختصر و کلی به سیم کابل اشاره کرده و به طور مفصل درباره کابل برق و فروش کابل برق صحبت کنیم.

کابل برق معمولا به دو دسته تقسیم می شود کابل هایی که هادی برق هستند و برق را به راحتی از خود عبور می دهند و دسته دیگر قسمت عایق که قسمت هادی را پوشش می دهند.

نکاتی برای انتخاب کابل برق مناسب

برای فروش کابل برق یا انتخاب کابل برق مناسب باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید

  1. هر کابل برق با توجه به سطح مقطع معین خود می تواند قادر به انتقال جریان مشخص باشد و در غیر اینصورت باعث بروز مشکلاتی در کابل برق می گردد. پس جریان برق نباید از حد مجاز جریان کابل بیشتر باشد و افت ولتاژ نباید بیشتر از حد مجاز باشد.
  2. قسمت خارجی کابل باید صاف و بدون فرورفتگی و یا برجستگی باشد.
  3. قطر زیاد عایق یا غلاف نشانه مرغوبیت و کیفیت بالای کالا نیست چرا که در بعضی مواقع سبب بروز مشکلاتی خواهد شد.
  4. قسمت هادی کابل درست در مرکز عایق قرار گرفته باشد یا به عبارتی سنتر باشد.
  5. هنگام برش سطح مقطع ، باید ضخامت غلاف در اطراف سیم ها مساوی باشد.
  6. جداسازی سیم ها از هم و از غلاف به راحتی امکان پذیر باشد.
  7. اگر هادی در کابل برق از جنس مس است، حتما باید از مس خالص نرم تهیه شده و سطح آن شفاف و براق باشد رشته های مس سیاه نشده باشد چون سیاهی رشته های مس نشانه اکسید شدن آن است و همچنین قابل انعطاف بوده و به اندازه کافی و طبق استاندارد مس مصرف شده باشد.

 

 

تا کنون به توپ های رنگی قرمز یا نارنجی روی کابل های برق فشارقوی توجه کرده اید؟

این توپ ها به این جهت گذاشته می شوند که بالگرد ها این توپ ها را ببینند تا با سیم های برق برخورد نکرده و دکل برق را واژگون نکنند و همچنین به بالگرد آسیبی نرسد. چون رنگ این توپ ها قرمز و روشن است هم در شب قابل رویت هستند و هم در روز. با افزایش یا کاهش پیدا کردن درجه ي حرارت طول این سیم هاي برق افزایش یا کاهش می یابد، این توپ هاي قرمز با داشتن فنری درون خود طول کابل را در یک جهت افزایش یا کاهش می‌دهند.

همچنین در مقابل باد از وارد شدن مستقیم نیرو به یک نقطه پیشگیري می‌کنند و باعث می شوند که نیرو در یک نقطه متمرکز نشود.

اما اگر بخواهیم به صورت تخصصی تر علت را بیان کنیم، می توان گفت به دلیل ارتعاش خارجی کابل است. ارتعاش خارجی با حضور نیروی خارجی یا محرک مجموع ارتعاش انجام می‌گیرد و فرکانس ارتعاشی با فرکانس عامل خارجی برابر خواهد بود.

فرض کنید اگر فرکانس عامل خارجی با فرکانس طبیعی برابری کند حالت تشدید فرکانس همسانی یا روزونانس اتفاق می افتد. به عنوان مثال اگر در داخل خودرویی نشسته باشید در سرعت 80، اتومبیل شروع به لرزیدن می‌کند اگر سرعت را کاهش یا افزایش دهیم این لرزش خود به خود از بین میرود.