احیا طرح های توسعه صنعت مس پس از لغو تحریم ها

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تسریع در طرح‌های توسعه صنعت مس پس از لغو تحریم‌ها خبر داد.

به گزارش نیسیکو، مهدی کرباسیان در نشست مطبوعاتی با حضور 50 خبرنگار نمایندگان رسانه های خارجی شامگاه دوشنبه در سالن کنفرانس شرکت فولادآلیاژی ایران گفت: دست یافتن به ظرفیت دو میلیون تن آلومینیوم و 1.5 میلیون تن مس رویا نیست، درصورت رفع تحریم ها محقق شدن این میزان تولید آلومینیوم و مس خیلی سریعتر انجام می شود.

وی افزود: ایران ظرفیت های بسیاری زیادی برای جذب سرمایه گذاری خارجی دارد که این امر هم برای سرمایه گذار خارجی و کشور ما منفعت دارد.

وی در پاسخ به خبرنگار تلویزیون الکوت کویت مبنی بر این که چه تسهیلاتی برای سرمایه گذران خارجی در نظر گرفته می شود، افزود: در حوزه صنعت و معدن سرمایه گذاران خارجی تا 100 درصد بدون هیچ ممنوعیتی می توانند سرمایه گذاری کنند.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران کشور صلح طلب است و مردم آن علاقه دارند که با دنیا تعامل داشته باشند که امیدواریم که در سایه این توافقات روحیه واقعی مردم این کشور به جهانیان شناسانده شود. 

تاثیر رفع تحریم ها در مبادلات ارزی

رییس هیات مدیره شرکت فولاد آلیاژی ایران هم در پاسخ به خبرنگار آمریکایی لاتین که در صورت رفع تحریمها چه تاثیر بر شرکت شما دارد، گفت: رفع تحریمهای در مبادلات ارزی شرکت ما خیلی موثر است.

منوچهر غروی با بیان این که تحریمها موجب کاهش 30 تا 40 درصدی صادرات این شرکت شده است، اظهار کرد: صادرات ما تا سال 87 ، 33 هزار تن بود که این رقم در سال گذشته به 17 هزار تن رسید. 

بزرگترین تولید کننده انواع فولاد الیاژی

قائم مقام شرکت فولاد آلیاژی ایران هم در این نشست گفت: این شرکت بزرگترین تولید کننده انواع فولاد آلیاژی در ایران و خاورمیانه و یکی از مدرنترین کارخانه های تولید فولاد آلیاژی دنیا است که در سال 1378 به بهره برداری رسید.

رامین کیهان، ظرفیت تولید این شرکت را سالانه 140 هزار تن بیان کرد و افزود: شرکت یاد شده مجهز به پیشرفته­ترین تجهیزات و برخورداری از بالاترین سطح دانش فنی روز دنیا است.

وی اظهار کرد: همچنین امکان تولید فولادهای آلیاژی و مخصوص را با بهترین کیفیت و منطبق با استانداردهای بین المللی را دارد.

وی با بیان این که محصولات این شرکت با توجه به نیاز و سفارش مشتری تولید می شود، گفت:محصولات این شرکت در صنایع خودرو سازی، ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، ابزارسازی، نیروگاهی، ریلی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و سایر صنایع ویژه کاربرد دارد.

بازدید از کارخانه فولاد آلیاژی ایران ، بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی شهر یزد از جمله برنامه های جنبی خبرنگاران نماینده رسانه های خارجی در کشور بود.